Owrzodzenia trawienne - Owrzodzenia trawienne - choroba wrzodowa żołądka

MEDserwis.pl > Owrzodzenia trawienne >Owrzodzenia trawienne - choroba wrzodowa żołądka

Owrzodzenia trawienne - choroba wrzodowa żołądka

Jeśli nękają nas bóle w nadbrzuszu, szczególnie dające się we znaki wiosną i jesienią, może to być sygnałem choroby wrzodowej, na którą zapada co dziesiąty mieszkaniec naszego globu.
Do niedawna uważano, że główną przyczyną tych dolegliwości jest nadmiar kwasów żołądkowych i pepsyny, które uszkadzają błonę śluzową, powodując nadżerki. Lekarze nie potrafili jednak odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wiele osób, u których stwierdzono nadkwaśność soku żołądkowego, nie choruje na owrzodzenia trawienne oraz skąd biorą się wrzody u osób z prawidłową ilością kwasu.
Winna bakteria Helicobacter pylori żyje sobie w żołądku, nie zważając na jego kwaśne środowisko (może w nim bytować latami). Uwalnia ona enzymy, które niszczą śluz żołądkowy, stanowiący naturalną ochronę przed nadmiarem kwasu. Helicobacter pylori jest sprawcą aż 90% przypadków choroby wrzodowej. Jak twierdzą naukowcy jej nosicielami jest 60% populacji; mimo, że większość osób nie odczuwa z tego powodu żadnych dolegliwości. Zakażenie tą bakterią może nastąpić drogą pokarmową (brudne ręce, niemyte owoce i warzywa) oraz drogą kropelkową - bezpośrednio od nosiciela.

Objawy choroby
Przy owrzodzeniu dwunastnicy charakterystyczne są tzw. bóle głodowe, które występują w nocy oraz w 2-3 godz. po posiłkach (ulgę przynosi wówczas spożycie pokarmu lub przyjęcie leku o działaniu alkalizującym). W owrzodzeniach żołądka bóle mogą występować nawet zaraz po zjedzeniu posiłku i nie zawsze ustępują pod wpływem leków. Inne - choć znacznie rzadziej występujące - objawy choroby wrzodowej to nudności, brak łaknienia i chudnięcie.

Jak skutecznie leczyć owrzodzenia trawienne?
· Należy zacząć od zdiagnozowania choroby wrzodowej czyli zrobienia specjalistycznego badania tzw. gastroskopii. W aptece jest dostępny bez recepty test sprawdzający, czy jesteśmy nosicielami Helicobacter pylori.
· Lekarz przepisuje odpowiednią kurację antybiotykową (może ona trwać nawet parę tygodni). Do tego choremu podawane są środki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego, które niszczą bakterie, i przynoszą trwałą ulgę. Warto jednak pamiętać, że bakterie osiedlają się także w kieszonkach dziąseł, co może być przyczyną wtórnych zakażeń. Dlatego w trakcie kuracji należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej.
UWAGA! Owrzodzenia nie tylko można, ale koniecznie trzeba leczyć, ponieważ zlekceważone mogą stać się przyczyną zmian nowotworowych.

Marek Więcek Arthromed. Lecznica Chirurgiczno-Ortopedyczna

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4100 [cc_f] => 445 )